Generacije mobilnih mreža
Uvod: 1G MREŽA
Mobilna komunikacija evoluirala je u nekoliko desetljeća, gdje su generacije prolazile kroz razne uređaje i mreže kompatibilne s novim mrežnim standardom. Sustav prve generacije, pojavio se 80-ih pod imenom 1G. On se prenosi analognim načinom rada i bio je jedini s mogućnostima obrade govornog prometa. Kvalitetu komunikacije nudile su prve generacije mobitela. Kvaliteta zvuka baš i nije bila najbolja te je dolazilo do čestih prekida.
OD 2G NA 4G: PROŠLOST I SADAŠNJOST U MOBILNIM MREŽAMA
2G MREŽA
U cilju poboljšanja kvalitete prijenosa, kapacitet sustava i pokrivenost signalom, nastala je druga generacija mobilnih mreža 2G. Ona je postigla prijelomnu točku s prethodnom tehnologijom, ciljajući sve digitalne pomake. Uvedena je od strane GSM standarda (Globalni sustav za mobilne komunikacije). On je nastao u Europi ranih 90-ih godina. Do danas, GSM je najrašireniji svjetski standard za mobilne uređaje. Primjenu digitalne tehnologije je odobrilo stvaranje prve usluge prijenosa podataka, u obliku SMS poruke (SMS-usluga kratke poruke), multimedijske poruke MMS (Multimedia Message Service) te WAP (Wireless Application Protocol) standard.
3G MREŽA
Tehnologija treće generacije pokrenuta je širom svijeta početkom 2000-ih; novi međunarodni standard za 3G mobilnu mrežu. 3G mreža slijedi tehničke specifikacije definirane od strane ITU IMT-2000, Međunarodne telekomunikacijske unije, postavljajući cilj mobilne komunikacije za globalne roaming terminale. Među njima je UMTS standard (UMTS) još uvijek prisutan i najčešće korišten u Europi te GSM standard. Uvođenjem W-CDMA protokola (Broadband Code Division Multiple Access) je omogućilo da UMTS standard nudi daljnje ubrzanje prijenosa podataka. Izvedba UMTS-a poboljšala je upotrebu protokola prijenosa HSPA (pristup brzom paketnom pristupu). Oni su omiljeno proširenje i povećavaju kvalitetu multimedijskih usluga dostupnih na mobilnim mrežama, što omogućuje, na primjer, održavanje glatkih video poziva i surfanje Internetom bez velikih i čestih zastoja.
4G MREŽA
Kratica 4G označava Quarta i sadašnju generaciju mobilnih usluga. LTE (Long Term Evolution) i njegova najnovija “evolucija” LTE Advanced (LTE-A) razvijeni su krajem 2000-ih kako bi se povećala učinkovitost 4G mobilnih mreža. 4G mreža omogućuje slanje i primanje podataka velikom brzinom. Zahvaljujući sve većoj pokrivenosti mrežom i sve većim uređajima koji je podržavaju, sve više pametnih telefona i tableta može se kretati i pristupati Cloudu, uslugama streaminga i video konferencijama u visokoj razlučivosti, bez zastoja ili prekida, što je omogućilo brži pristup i smanjenu latenciju postignutu 4G mrežom.
5G MREŽA
Telekom operateri i stručnjaci sudjeluju u istraživanju i razvoju 5G mreže. 5G mrežom pokušavaju dodatno povećati brzinu postojeće podatkovne mreže te pokušavaju podržati sve veći broj korisnika i usluga dostupnih u mobilnoj mreži.
Međunarodna telekomunikacijska unija počinje ocrtavati smjernice IMT-2020. To će se temeljiti na novim 5G standardima, zahvaljujući kojima možemo prijeći sa pametnih telefona i tableta na teoretsku maksimalnu brzinu od 20 Gbps, 20 puta bržu od maksimalne brzine za 4G (1 Gbps).
Nova generacija mobilne tehnologije, koja bi prema predviđanjima ITU-a mogla biti dostupna od 2020. godine, uz pružanje većih brzina s vrlo malim kašnjenjem, moći ćete povezati velik broj uređaja po kvadratnom kilometru i održavati vezu čak i putujući vrlo velikom brzinom .
5G će pružiti sve više i bolje komunikacijske usluge, poboljšati igraće performanse i proširenu stvarnost, omogućit će i bolji razvoj takozvanog “interneta stvari (IoT)”: sve više i više uređaja, od prijenosnih uređaja do raznih uobičajenih predmeta s elektroničkim identitetom moći će komunicirati putem interneta i daljinski upravljati njima.